Skip to content

335 Henry Street

Orange, NJ 07050

Built 2023
Apartment

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block3704
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description6 UNITS
Dwellings6
Zoning---
Sq Footage4,492
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
37%
Improvement Value:$510,500
63%
Total Assessment$810,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,691+4.9%
2024$30,207+181.4%
2023$10,733-33.0%
2022$16,019+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft4,492DeedBook 20200, Page 52469

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5377, Page 163