Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
162 Scotland RoadOrange, NJ 07050
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 1997
Property Information
Block3803
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
DescriptionPAVED LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$80,000
95%
Improvement Value:$4,000
5%
Total Assessment$84,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,284 | +4.9% |
| 2024 | $3,131 | -26.4% |
| 2023 | $4,254 | +3.1% |
| 2022 | $4,127 | +5.5% |
Property History
No events match the selected filters.