Skip to content

543 Joyce StreetOrange, NJ 07050

Vacant Land

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
Sep 18, 1990

Property Information

Block3903
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$24,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$946+4.9%
2024$902+7.6%
2023$838+3.1%
2022$813+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$13,000

To:

DeedBook 5139, Page 492