Skip to content

516 Cary Street

Orange, NJ 07050

Built 1900

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block3908
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
35%
Improvement Value:$201,300
65%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,125+4.9%
2024$11,557+18.7%
2023$9,739+3.1%
2022$9,448+5.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,502DeedBook 20170, Page 26672

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,476DeedBook 12518, Page 7619Recorded10/7/2014

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6006, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1900