Skip to content

405 Washington Street

Orange, NJ 07050

Built 1864

Last Sale Date
Jun 26, 1979

Property Information

Block401
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,185
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,700
48%
Improvement Value:$128,500
52%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,666+4.9%
2024$9,213-26.7%
2023$12,577+3.1%
2022$12,201+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1864