Skip to content

352 Central Avenue

Orange, NJ 07050

Apartment

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Feb 18, 2021

Property Information

Block4201
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description11 UNITS
Dwellings11
Zoning---
Sq Footage8,316
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
43%
Improvement Value:$600,000
57%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,055+4.9%
2024$39,134+18.8%
2023$32,946+3.1%
2022$31,960+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

Sq Ft8,316DeedBook 20210, Page 28247

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 80405Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 6218, Page 309