Skip to content

286 Ogden Street(Unit C2008)Orange, NJ 07050

Built 1990

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 21, 2022

Property Information

Block4302
Lot25
QualifierC2008
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage672
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
52%
Improvement Value:$65,700
48%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,306+4.9%
2024$5,058+32.0%
2023$3,832+3.1%
2022$3,717+5.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft672DeedBook 20220, Page 50537

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 20190, Page 12826Recorded2/11/2019

Property Sale

Sale
$17,998

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 20180, Page 81724Recorded9/20/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6250, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1990