Skip to content

286-306 Oakwood Ave

Orange, NJ 07050

Built 1981
Other Exempt

Last Sale Price
$28,789,428
Last Sale Date
Feb 16, 2017

Property Information

Block4501
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description144 UNIT PILOT
Dwellings14
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,480,000
11%
Improvement Value:$11,840,000
89%
Total Assessment$13,320,000

Sale
$28,789,428

To:

Sq Ft129,600DeedBook 20170, Page 15861

Property Built

Built

Year Built: 1981