Skip to content

639 Nassau Street Un2-B

Orange, NJ 07050

Built 1987

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block5005
Lot25
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$124,700
71%
Total Assessment$174,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,831+4.9%
2024$6,511+2.4%
2023$6,358+3.1%
2022$6,168+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 20220, Page 88793

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6180, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1987