Skip to content

610 South Center Street

Orange, NJ 07050

Apartment

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jan 8, 1998

Property Information

Block5503
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description22 UNITS
Dwellings22
Zoning---
Sq Footage24,792
Acreage2.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,100,000
42%
Improvement Value:$1,540,000
58%
Total Assessment$2,640,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$103,224+4.9%
2024$98,393+14.6%
2023$85,833+3.1%
2022$83,264+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft24,792DeedBook 5515, Page 763