Skip to content

525 Valley Street

Orange, NJ 07050

Built 1891

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2024

Property Information

Block6008
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,422
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,000
27%
Improvement Value:$253,100
73%
Total Assessment$345,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,493+4.9%
2024$12,862+16.1%
2023$11,074+3.1%
2022$10,743+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1891