Skip to content

583 Tremont Avenue

Orange, NJ 07050

Built 1841

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 13, 2006

Property Information

Block6102
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,200
50%
Improvement Value:$183,900
50%
Total Assessment$369,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,432+4.9%
2024$13,756+29.3%
2023$10,641+3.1%
2022$10,322+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,408DeedBook 12006, Page 1853

Property Built

Built

Year Built: 1841