Skip to content

611 Scotland RoadOrange, NJ 07050

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block6105
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,829
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,800
28%
Improvement Value:$228,000
72%
Total Assessment$318,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,465+4.9%
2024$11,882+13.8%
2023$10,444+3.1%
2022$10,132+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,829DeedBook 20250, Page 39838Recorded6/25/2025

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12145, Page 3472

Property Built

Built

Year Built: 1924