Skip to content

583 Beach StreetOrange, NJ 07050

Built 1889

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block6107
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,166
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
19%
Improvement Value:$320,800
81%
Total Assessment$396,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,507+11.0%
2024$13,973+14.1%
2023$12,242+3.1%
2022$11,876+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,166DeedBook 20230, Page 46420

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 12292, Page 3502

Property Built

Built

Year Built: 1889