Skip to content

65 Randolph Place

Orange, NJ 07050

Built 1926
Apartment

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Jan 24, 2005

Property Information

Block7005
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description33 UNITS
Dwellings33
Zoning---
Sq Footage34,480
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,650,000
50%
Improvement Value:$1,650,000
50%
Total Assessment$3,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$136,850-7.3%
2024$147,589+31.8%
2023$111,976+3.1%
2022$108,624+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,900,000

To:

Sq Ft34,480DeedBook 6153, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 1926