Skip to content

230 Washington Street

Orange, NJ 07050

Built 1926
Apartment

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Sep 18, 2015

Property Information

Block902
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description23 UNITS
Dwellings23
Zoning---
Sq Footage14,826
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,150,000
50%
Improvement Value:$1,150,000
50%
Total Assessment$2,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$89,930+4.9%
2024$85,721+36.7%
2023$62,707+3.1%
2022$60,830+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft14,826DeedBook 20150, Page 73214

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 5394, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1926