Skip to content

11 Oak BendWest Orange, NJ 07052

Built 1940

Last Sale Date
Mar 3, 1988

Property Information

Block100
Lot1.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0035

Building Details

Building Class17
Description2SB3G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,382
Acreage1.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$527,400
34%
Improvement Value:$1,044,900
66%
Total Assessment$1,572,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,301+1.9%
2024$35,635-13.0%
2023$40,954+1.6%
2022$40,295+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940