Skip to content

24 Oak BendWest Orange, NJ 07052

Built 1857

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block101.02
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0037

Building Details

Building Class17
Description2SS3G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage8,299
Acreage3.65

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$710,700
40%
Improvement Value:$1,082,000
60%
Total Assessment$1,792,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,840+1.9%
2024$45,980+5.6%
2023$43,540+1.6%
2022$42,840+3.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1857