Skip to content

5 Elm Court WayWest Orange, NJ 07052

Built 1970

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 14, 2015

Property Information

Block101.02
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0037

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,959
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,800
50%
Improvement Value:$568,800
50%
Total Assessment$1,144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,446+1.9%
2024$29,887+5.6%
2023$28,301+1.6%
2022$27,846+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,959DeedBook 12567, Page 4984

Property Built

Built

Year Built: 1970