Skip to content

2 Lynwood WayWest Orange, NJ 07052

Built 1933

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
May 4, 2023

Property Information

Block102
Lot21.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0037

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage5,181
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$499,300
38%
Improvement Value:$815,300
62%
Total Assessment$1,314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,133+1.9%
2024$45,286+5.6%
2023$42,883+1.6%
2022$42,193+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,475,000

To:

Sq Ft5,181DeedBook 20230, Page 28930

Property Sale

Sale
$1,035,000
DeedBook 12198, Page 2987

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 5190, Page 911

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 5125, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1933