Skip to content

14 Long Branch WayWest Orange, NJ 07052

Built 1979

Last Sale Price
$865,000
Last Sale Date
Jun 2, 2019

Property Information

Block103
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0063

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,666
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,300
45%
Improvement Value:$700,900
55%
Total Assessment$1,271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,390+1.9%
2024$35,722+5.6%
2023$33,826+1.6%
2022$33,282+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$865,000

To:

Sq Ft3,751DeedBook 20190, Page 66798

Property Sale

Sale
$670,000
DeedBook 5106, Page 151

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5000, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1979