Skip to content

31 Mountain AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1917

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block104
Lot10.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0035

Building Details

Building Class17
Description2SS2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage6,244
Acreage2.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$593,700
37%
Improvement Value:$1,023,400
63%
Total Assessment$1,617,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,769+1.9%
2024$36,094+5.6%
2023$34,179+1.6%
2022$33,629-6.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$785,000

To:

Sq Ft6,473DeedBook 20170, Page 52564

Property Sale

Sale
$378,600
DeedBook 5354, Page 824

Property Sale

Sale
$805,000
DeedBook 4985, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1917