Skip to content

15 Cerone CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1982

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 26, 2018

Property Information

Block105
Lot1
QualifierC0015
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class35
DescriptionE/2344/1982
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage5,876
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,000
51%
Improvement Value:$220,600
49%
Total Assessment$450,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,024+1.9%
2024$11,803+5.6%
2023$11,177+1.6%
2022$10,997+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,576DeedBook 20181, Page 3141

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 6196, Page 922

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5913, Page 561

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5501, Page 309

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5185, Page 607

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5084, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1982