Skip to content

22 Cerone CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1982

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block105
Lot1
QualifierC0022
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class35
DescriptionE/2290/1BI
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,576
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,500
50%
Improvement Value:$222,900
50%
Total Assessment$441,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,024+1.9%
2024$11,803+5.6%
2023$11,177+1.6%
2022$10,997+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft2,576DeedBook 20240, Page 14726

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 20180, Page 47480Recorded6/1/2018

Property Sale

Sale
$174,000

From:

To:

Sq Ft2,576DeedBook 20170, Page 83381Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$160,200
DeedBook 5276, Page 42

Property Sale

Sale
$160,200
DeedBook 5276, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1982