Skip to content

32 Cerone CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block105
Lot1
QualifierC0032
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class35
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,317
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,500
48%
Improvement Value:$241,200
52%
Total Assessment$459,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,492+1.9%
2024$10,300+5.6%
2023$9,753+1.6%
2022$9,596+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft2,317DeedBook 20240, Page 67954

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 20160, Page 64629Recorded7/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1987