Skip to content

44 Musano CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block105
Lot1
QualifierC0044
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class35
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,317
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
51%
Improvement Value:$224,300
49%
Total Assessment$454,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,448+1.9%
2024$11,238+5.6%
2023$10,641+1.6%
2022$10,470+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,317DeedBook 20211, Page 41986

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 20150, Page 85699Recorded11/6/2015

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12112, Page 1460

Property Built

Built

Year Built: 1987