Skip to content

45 Musano CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block105
Lot1
QualifierC0045
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class35
Description2SS1G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,317
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
52%
Improvement Value:$208,500
48%
Total Assessment$438,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,228+1.9%
2024$11,021+5.6%
2023$10,437+1.6%
2022$10,269+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,317DeedBook 20191, Page 915

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 12545, Page 4234Recorded3/26/2015

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 5840, Page 684

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook 5649, Page 568

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5315, Page 869

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5089, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1987