Skip to content

71 Vacca DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1982

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 25, 2022

Property Information

Block105
Lot1
QualifierC0071
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class35
Description3SS1G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,576
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
51%
Improvement Value:$221,500
49%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,855+1.9%
2024$11,638+5.6%
2023$11,020+1.6%
2022$10,843+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,576DeedBook 20220, Page 36483

Property Sale

Sale
$177,000
Sq Ft2,576DeedBook 20191, Page 19851Recorded12/18/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5767, Page 505

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 4943, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1982