Skip to content

78 Vacca DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1982

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Oct 22, 1996

Property Information

Block105
Lot1
QualifierC0078
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class35
Description3SS1G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,576
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
48%
Improvement Value:$251,900
52%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,923+1.9%
2024$12,686+5.6%
2023$12,013+1.6%
2022$11,820+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft2,576DeedBook 5447, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1982