Skip to content

106 Coccio DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$426,000
Last Sale Date
Sep 15, 2009

Property Information

Block105
Lot4
QualifierC0106
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,907
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
34%
Improvement Value:$390,200
66%
Total Assessment$595,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,160+1.9%
2024$15,863+5.6%
2023$15,021+1.6%
2022$14,780+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$426,000

To:

Sq Ft1,907DeedBook 12220, Page 4474

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6286, Page 923

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 5564, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4949, Page 53