Skip to content

131 Coccio DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block105
Lot4
QualifierC0131
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class29
DescriptionA/1960/1985
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,907
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
38%
Improvement Value:$340,600
62%
Total Assessment$545,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,476+1.9%
2024$17,155+9.5%
2023$15,666+1.6%
2022$15,414+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,907DeedBook 12459, Page 8747Recorded9/27/2013

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 5059, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4892, Page 734