Skip to content

218 Cerutti CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block105
Lot5
QualifierC0218
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionB/1582/1988
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,550
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
38%
Improvement Value:$330,200
62%
Total Assessment$535,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,778+1.9%
2024$14,507+5.6%
2023$13,737+1.6%
2022$13,516+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

To:

Sq Ft1,550DeedBook 20161, Page 5318

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4954, Page 680