Skip to content

222 Cerutti CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block105
Lot5
QualifierC0222
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class29
DescriptionA/1960/1988
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,907
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
42%
Improvement Value:$284,400
58%
Total Assessment$489,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,712+1.9%
2024$14,442+5.6%
2023$13,676+1.6%
2022$13,456+3.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,907DeedBook 20240, Page 57421

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,907DeedBook 20240, Page 56116Recorded9/24/2024

Property Sale

Sale
$476,000
Sq Ft1,907DeedBook 20220, Page 83833Recorded9/14/2022

Property Sale

Sale
$328,000

From:

To:

Sq Ft1,907DeedBook 20170, Page 20008Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$412,500
DeedBook 6118, Page 207

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 5740, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4955, Page 308