Skip to content

241 Crescenzi CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 6, 2017

Property Information

Block105
Lot5
QualifierC0241
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionD+B/1696/1988
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,300
42%
Improvement Value:$297,500
58%
Total Assessment$512,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,675+1.9%
2024$14,406+5.6%
2023$13,641+1.6%
2022$13,422+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,640DeedBook 20170, Page 58919

Property Sale

Sale
$473,500
DeedBook 12179, Page 5250

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 5319, Page 458

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5027, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1987