Skip to content

246 Crescenzi CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$529,900
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block105
Lot5
QualifierC0246
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionB/1582/1988
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,550
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,300
34%
Improvement Value:$417,300
66%
Total Assessment$632,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,169+1.9%
2024$13,909+5.6%
2023$13,171+1.6%
2022$12,959+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$529,900

To:

Sq Ft1,550DeedBook 20221, Page 2120

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,550DeedBook 20210, Page 11130Recorded1/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4969, Page 613