Skip to content

252 Crescenzi CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block105
Lot5
QualifierC0252
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class29
DescriptionA/1960/1988
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,907
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
42%
Improvement Value:$283,100
58%
Total Assessment$488,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,577+1.9%
2024$14,309+5.6%
2023$13,550+1.6%
2022$13,332+3.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,907DeedBook 20200, Page 94458

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,907DeedBook 20180, Page 59981Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12295, Page 6071

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6109, Page 426

Property Sale

Sale
$242,100
DeedBook 5176, Page 391

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4978, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1987