Skip to content

275 De Rose CourtWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block105
Lot5
QualifierC0275
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionC/1782/1AT
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,300
46%
Improvement Value:$256,200
54%
Total Assessment$471,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,659+1.9%
2024$13,408+5.6%
2023$12,696+1.6%
2022$12,492+3.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$329,900

From:

To:

Sq Ft1,724DeedBook 20181, Page 733Recorded11/21/2018

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 12226, Page 5098

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6059, Page 186

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5310, Page 255

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4990, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1987