Skip to content

460 Prospect AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2020

Property Information

Block105
Lot64.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class10
Description2SF2G
Dwellings0
ZoningPURD
Sq Footage5,430
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$849,400
65%
Improvement Value:$460,600
35%
Total Assessment$1,310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,908+1.9%
2024$48,992+5.6%
2023$46,392+1.6%
2022$45,646+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4878, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1950