Skip to content

377 Digaetano Ter.West Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block105
Lot7
QualifierC0377
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionB/S/1738/1BIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,738
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,800
43%
Improvement Value:$258,200
57%
Total Assessment$453,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,588+1.9%
2024$13,339+5.6%
2023$12,631+1.6%
2022$12,428+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,738DeedBook 20211, Page 36775Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5696, Page 914

Property Sale

Sale
$186,245
DeedBook 5389, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1987