Skip to content

388 Digaetano Ter.West Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block105
Lot7
QualifierC0388
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionA/WOB/1882/2BIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,882
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,800
34%
Improvement Value:$379,800
66%
Total Assessment$574,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,080+1.9%
2024$15,785+5.6%
2023$14,947+1.6%
2022$14,707+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,882DeedBook 20211, Page 40522Recorded11/24/2021

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft1,882DeedBook 20170, Page 42235Recorded5/16/2017

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 12148, Page 4608

Property Sale

Sale
$251,839
DeedBook 5417, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1987