Skip to content

392 Digaetano Ter.West Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Jan 21, 2018

Property Information

Block105
Lot7
QualifierC0392
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionB/S/1738/2BIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,738
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,800
43%
Improvement Value:$258,200
57%
Total Assessment$453,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,588+1.9%
2024$13,339+5.6%
2023$12,631+1.6%
2022$12,428+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$312,500

To:

Sq Ft1,738DeedBook 20180, Page 10367

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6360, Page 209

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 5835, Page 500

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5600, Page 588

Property Sale

Sale
$192,055
DeedBook 5391, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1987