Skip to content

303 Araneo DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 18, 1987

Property Information

Block105
Lot8
QualifierC0303
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionA/1907/3BR/BIG
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,907
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
35%
Improvement Value:$387,100
65%
Total Assessment$592,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,003+1.9%
2024$16,691+5.6%
2023$15,805+1.6%
2022$15,551+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,907DeedBook 5015, Page 849

Property Built

Built

Year Built: 1987