Skip to content

323 Araneo DriveWest Orange, NJ 07052

Built 1987

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 12, 2011

Property Information

Block105
Lot8
QualifierC0323
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0034

Building Details

Building Class37
DescriptionC
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage1,724
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
42%
Improvement Value:$280,000
58%
Total Assessment$485,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,881+1.9%
2024$12,645+5.6%
2023$11,974+1.6%
2022$11,781+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 12326, Page 9133

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5537, Page 188

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5319, Page 339

Property Sale

Sale
$229,500
DeedBook 5154, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1987