Skip to content

6 O'Connor CircleWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block107
Lot1.04
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0073

Building Details

Building Class29
DescriptionGENEVA
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage2,155
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$309,800
43%
Improvement Value:$405,400
57%
Total Assessment$715,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,090+1.9%
2024$21,684+5.6%
2023$20,533+1.6%
2022$20,203+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,155DeedBook 20230, Page 56672

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,155DeedBook 12505, Page 4674Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 12087, Page 3857

Property Sale

Sale
$565,367
DeedBook 5827, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 2000