Skip to content

14 O'Connor CircleWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 27, 2024

Property Information

Block107
Lot1.04
QualifierC0006
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0073

Building Details

Building Class29
DescriptionLUCERNE
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage2,530
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$309,800
40%
Improvement Value:$464,700
60%
Total Assessment$774,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,888+1.9%
2024$23,450-0.6%
2023$23,586+1.6%
2022$23,206+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$779,825
DeedBook 5880, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 2000