Skip to content

18 O'Connor CircleWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block107
Lot1.04
QualifierC0008
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0073

Building Details

Building Class29
DescriptionGENEVA
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage2,155
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,800
45%
Improvement Value:$378,700
55%
Total Assessment$688,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,123+1.9%
2024$21,716+5.6%
2023$20,564+1.6%
2022$20,233+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,155DeedBook 20190, Page 38066

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 5941, Page 617

Property Sale

Sale
$538,076
DeedBook 5875, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 2000