Skip to content

32 Whalen CourtWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block107
Lot1.04
QualifierC0030
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0073

Building Details

Building Class37
DescriptionLUCERNE/2386
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage2,386
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
39%
Improvement Value:$463,400
61%
Total Assessment$758,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,661+1.9%
2024$24,208+5.6%
2023$22,924+1.6%
2022$22,555+3.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft2,386DeedBook 20210, Page 65172

Property Sale

Sale
$563,000

From:

To:

Sq Ft2,386DeedBook 12476, Page 3386Recorded1/2/2014

Property Sale

Sale
$639,000
DeedBook 6079, Page 498

Property Sale

Sale
$575,319
DeedBook 5868, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 2000