Skip to content

42 O'Connor CircleWest Orange, NJ 07052

Built 2000

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 10, 2020

Property Information

Block107
Lot1.04
QualifierC0060
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0073

Building Details

Building Class37
DescriptionVICTORIA
Dwellings1
ZoningRC
Sq Footage2,476
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$295,000
42%
Improvement Value:$406,700
58%
Total Assessment$701,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,907+1.9%
2024$19,542-4.5%
2023$20,459+1.6%
2022$20,131+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,476DeedBook 20210, Page 51258

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12351, Page 7940

Property Sale

Sale
$697,000
DeedBook 6286, Page 518

Property Sale

Sale
$449,129
DeedBook 5838, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 2000