Skip to content

18 Eagle Ridge WayWest Orange, NJ 07052

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2013

Property Information

Block108
Lot2.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
Description1SB2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage5,160
Acreage2.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$729,200
50%
Improvement Value:$724,600
50%
Total Assessment$1,453,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,037+1.9%
2024$54,027+5.6%
2023$51,160+1.6%
2022$50,337+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,260,000
DeedBook 6321, Page 906

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 5883, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1961