Skip to content

1064 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Price
$385,719
Last Sale Date
Aug 12, 1999

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0033
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
DescriptionE/2293
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,307
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
41%
Improvement Value:$373,700
59%
Total Assessment$638,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,134+1.9%
2024$20,746+5.6%
2023$19,645+1.6%
2022$19,329+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,719

To:

Sq Ft2,307DeedBook 5633, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1998